2020 Award Winners

Register to attend the virtual 2020 Ohio 4-H Awards!

4-H recognition event invitation-12-1-20

The winners of the 2020 Ohio 4-H Volunteer awards will be recognized at the Ohio 4-H Recognition Event on December 1, 2020. Below is a list of the award winners. 

Due to the 2020 Ohio 4-H Conference being canceled because of COVID-19 no pictures are available.

Award

Honorees

Alumni Award

Russ Mayer, Morrow County

Lu Phillips, Lorain County

Community Service

Eric Clary, Gallia County

Country Kids & Kritters 4-H Club, Mahoning County

Greener Fields 4-H Club, Geauga County

Friend of 4-H

LaDonna Henson, Ashland County

Janet Kemp, Tuscarawas County

Quest Federal Credit Union, Hardin County

Rural King Stores, Pike County

Hall of Fame

Jane Copenhefer, Licking County

David Greer, Knox County

Victor Long, Lorain County

Innovator

John Smith, Washington County

 

Meritorious Service

Ann Morrison, Ashtabula County

40 Years of Volunteer Service    

Suzanne Taylor, Allen

Warne Crocker, Brown

Sandra Kay North, Champaign

Mary Blackburn, Clark

Margaret Donaldson-Fisher, Columbiana

June Hunter, Coshocton

Barbara Koschnick, Crawford

Pamela Hunt, Darke

Nancy Linebaugh, Darke

Ronald Cull, Erie

Carla Smith, Greene

Constance Dietz, Hardin

Lois Wright, Harrison

Dale Gilliland, Jackson

Karen Gilliland, Jackson

Cynthia Magers, Knox

Shirley Latimer, Lake

Troy Hardy, Lawrence

Sis Bland, Licking

Forrest Smythe, Licking

Glenna Seeley, Logan

Richard Baldinger, Marion

Sharon Baldinger, Marion

John Lowe, Medina

Diana Novotny, Medina

Kristen Robinson, Medina

Diane Miller, Miami

Janice Wise-Schneider, Miami

Gerald Black, Montgomery

Sheila Bushong, Montgomery

Calvin Helsinger, Montgomery

Kenneth Batteiger, Muskingum

Deborah Deal, Muskingum

Nancy Moss, Portage

Denise Kern, Ross

Carolyn Garrett, Scioto

Sally Behr, Shelby

Dorothy Monter, Stark

Jennifer Smith, Stark

Carolyn Barker, Trumbull

Barbara Likens, Trumbull

Dennis McCoy, Van Wert

Linda Prochazka, Wayne
45 Years of Volunteer Service

Ruth Schwartz, Auglaize

Linda Cook, Columbiana

Donald Auck, Crawford

Cherlyn Deck, Cuyahoga

Judy Driscoll, Erie

Paula Jean Savage, Fulton

Donna Galusick, Geauga

Carolyn Piergallini, Jefferson

Joe Box, Lucas

Kathleen Garrison, Medina

Judy Siman, Medina

Debra Heppe, Portage

Michael Anderson, Ross

Wanda Sawyer, Trumbull

Ramona Steffel, Williams

50 Years of Volunteer Service

Marjorie Berkey, Ashtabula

Virginia Seifert, Ashtabula

Jerry Krebs, Clermont

Alice Donaldson, Columbiana

Billie Schmitz, Fairfield

John Hiser, Fayette

Rita Bishop, Huron

Judith Simpson, Jackson

Wanda Hardy, Lawrence

Thomas Eppley, Lorain

Kathleen Moser, Mahoning

Raymond Brough, Ottawa

Vicki Brough, Ottawa

Judy Morrison, Ross

Priscilla Sprang, Wayne

Patricia Seifert, Wyandot

55 Years of Volunteer Service

Wayne Arnold, Fayette

Tony Carrera, Mahoning

60 Years of Volunteer Service

Ada Sue Workman, Ashland

Patricia Ambler, Jefferson

Norma Karnehm, Miami

Robert Karnehm, Miami

William Hershner, Morrow

Robert Wickert, Fremont

65 Years of Volunteer Service Dorothy Montgomery, Muskingum
73 Years of Volunteer Service

Charlotte Wagner, Washington