Achievement Awards and Scholarship Banquet

69 outstanding 4-H youth were honored on June 5th at the 2013 Achievement Awards and Scholarship banquet held at the Nationwide and Ohio Farm Bureau 4-H Center at The Ohio State University. Awards, scholarships and trip awards valued over $92,000 were awarded to 4-H youth.                                                                                                        

Leah Uhrig and Weston Pitstick were selected to participate on the State Junior Fair Board.  The State Junior Fair Board is comprised of representatives from several different youth organizations in Ohio.  State Junior Fair Board members are expected to help strengthen and coordinate junior fair activities during the Ohio State Fair.

(left to right: Associate VIce President of CFAES and Director of Ohio State University Extension, Dr. Keith Smith; Ohio 4-H Foundation Board President, Karen Corcoran; Leah Uhrig, Weston Pitstick, State 4-H Leader, Dr. Tom Archer)

 

Emily Burns and Katherine Wolfe are winners of the Ohio Township Association Local Government Award and were selected based on the demonstrated impact a local government activity has on a community, township or county.

(1st row, left-right: Ohio Township Association President, Greg Hanahan; Emily Burns, Katherine Wolfe, Ohio 4-H Foundation Board President, Karen Corcoran. 2nd row: Associate Vice President of CFAES and Director of Ohio State University Extension, Dr. Keith Smith; State 4-H Leader, Dr. Tom Archer)

 

Macy Conrad and Molly Michael have been chosen to attend the National 4-H Dairy Conference in Madison, Wisconsin this fall sponsored by The Dairy Farmers of America Mideast Council and COBA/Select Sires, Inc.

(left to right: Associate VIce President of CFAES and Director of Ohio State University Extension, Dr. Keith Smith; Ohio 4-H Foundation Board President, Karen Corcoran; Macy Conrad, Molly Michael, State 4-H Leader, Dr. Tom Archer)

 

Jesse Crook and Shi’Anna Whitman have been chosen to attend Ohio Dairy Goat Conference in Columbus, Ohio sponsored by the Ohio Dairy Goat Association. Both winners were selected based on their record of achievement in the area of dairy.

 

This November, more than 1,200 4-H youth from across the country will arrive in Atlanta, Georgia for the National 4-H Congress.  Since 1922, National 4-H Congress has been the event in which the most outstanding 4-H members from each state are recognized and involved in once-in-a-lifetime leadership, citizenship and community service experiences. To earn this honor, these youth competed against over 360 4-H members, between the ages of 14 and 18, who completed an extensive application listing their accomplishments in:  4-H project work, 4-H participation, major 4-H honors, 4-H community service and citizenship, 4-H leadership and non 4-H experiences in their school, church and community.          

 

Ohio 4-H Achievement Awards

Sierra Jepsen - Beef                                                            

Jordan Bonham -Leadership                                                       

Nathaniel Glaze - CARTEENS                                                                   

Joshua Hyme - Mechanical & Engineering Science

Heath Fleshman - Citizenship & Community Service                          

Jacob Winters - Meat Goat

Annie Moore - Clothing & Textiles                                                         

Mikayla Bodey - Personal Development                           

Andrew Gulick - Companion Animal                                                      

Hannah Gutting - Photography

Macy Conrad - Dairy                                                                                 

Aubrey Brown - Poultry 

Ashton Beach - Dairy Goat                                                                      

JoAnn Grum - Rabbit

Edyn Mowrey - Environmental Science                                                

Katie Frost - Sheep

Natalyn Landis - Family Life & Child Development                             

Benjamin Abel - Shooting Sports                      

Andrew Price - Food & Nutrition                                                            

Elisha Hamric - Swine                    

Hannah Craiglow - Gardening & Horticulture                                      

Sierra Bachman - Veterinary Science

Abigail Dewitt - Health & Safety                                                             

Kristina Eitniear - Woodworking

Hannah Bradley - Horse

 
Ohio 4-H Academic Scholarship winners

More than 300 4-H members competed to receive the Ohio 4-H Academic Scholarships based on their outstanding achievement in completing their 4-H goals, becoming self-directed, productive and educated members of society. The scholarships are made possible by donors who recall how 4-H made a difference in their lives and want to provide a gateway to higher education for Ohio youth.

Victoria Bruns – A.B. Graham Scholarship

Lindsey Oates - Albert F. and Margaret E. Gehres 4-H Scholarship

Amie Griffith - Alga D. “Peg” Weaver 4-H Scholarship

Benjamin VerDow - Alga D. “Peg” Weaver 4-H Scholarship

Briana Scott - All American Youth Horse Show Foundation 4-H Scholarship

Heath Fleshman - Ashley Brittany Calhoon 4-H Leadership Scholarship

Amie Griffith - Bea Cleveland 4-H Scholarship

Stacie Seger - Bell and Hoewischer Agricultural 4-H Scholarship

Glen Tipton - Bob Evans Farm Scholarship

Shyla Kreager - Carl Meads Memorial 4-H Scholarship

Katlyn Hulit - Charles W. and Gwyenna L. Lifer 4-H Scholarship

Kristy Klingenberg - Cunningham 4-H Leadership Scholarship

Caitlyn Mullins - Cunningham 4-H Leadership Scholarship

Madison Seimer – Dr. and Mrs. Vernon Glick Bolender Jr. 4-H Scholarship

Spencer Williams - Farm Credit Services of Mid-America Scholarship

Sierra Jepsen - J. Lyndon Johnson Scholarship

Jonathan Ursich - John L. Ryant Memorial 4-H Agricultural Scholarship

John Schoenhals - John T. Mount 4-H Achievement Scholarship

Garrit Sproull - Jonard Family Scholarship

Benjamin VerDow - Mable M. Sarbaugh 4-H Scholarship

Maria Burger - Mary E. Border Ohio 4-H Scholarship

Mara Gordon - McComb Family 4-H Scholarship

Brittany Rohr - McComb Family 4-H Scholarship

Mikayla Bodey - Paul A. and Ethel I. Smith 4-H Scholarship

Cole Burkholder - Paul A. and Ethel I. Smith 4-H Scholarship

Emily Burns - Paul A. and Ethel I. Smith 4-H Scholarship

Diane Gress - Paul A. and Ethel I. Smith 4-H Scholarship

McKinley Roll - Paul A. and Ethel I. Smith 4-H Scholarship

Victoria Sevich - Paul A. and Ethel I. Smith 4-H Scholarship

Austin Webb - Paul A. and Ethel I. Smith 4-H Scholarship

Summer McCracken – Pfeiffer Miller Saunway Scholarship

Melissa Ritenour - Vance Family 4-H Scholarship

Michaela Wallace - Vance Family 4-H Scholarship

Craig Higbea - Vance Family 4-H Scholarship

Tiffany O’Connor - William E. Goos Memorial Scholarship

 

CONGRATULATIONS to this years winners!!